nasehi
12 بهمن 1401 - 13:47

روند ابتلا به سرطان در اصفهان به مرز هشدار رسیده است

دبیر ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: روند ابتلا به سرطان در اصفهان به مرز هشدار رسیده و طی سالیان متمادی، استان اصفهان معمولاً جزو ۳ رتبه اول سرطان در کشور قرار گرفته است.

زهرا روانخواه دبیر ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در خصوص غربالگری و تشخیص زودرس سرطان‌ها اظهار کرد: این دانشگاه از چند سال پیش در خصوص غربالگری سه سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم اقدام کرده، به طوری که امروزه در کلیه مراکز بهداشتی شهری و روستایی استان این خدمات به صورت رایگان قابل ارائه به گروه هدف برنامه است.

وی گفت: ماحصل برنامه‌های غربالگری، کشف موارد بسیاری از این سرطان‌ها در مراحل اولیه بوده که در این مرحله می‌توان سرطان را به یک بیماری قابل درمان تبدیل کرد. 

روانخواه افزود: روند ابتلا به سرطان در اصفهان به مرز هشدار رسیده و طی سالیان متمادی، استان اصفهان معمولاً جزو ۳ رتبه اول سرطان در کشور قرار گرفته است.

دبیر ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به علل بروز سرطان‌ها بیان کرد: سن، دخانیات، چاقی و اضافه وزن، بی‌تحرکی  و عوامل محیطی نظیر کودهای شیمیایی، افزودنی‌های غیر مجاز خوراکی، آلودگی‌های صنعتی، الکل و برخی باکتری ها و ویروس‌ها از دلایل بروز و شیوع سرطان است.

وی پیشگیری از سرطان را در زمان کنونی که هر روز شاهد افزایش مصرف دخانیات، مصرف الکل و آلاینده‌های محیطی و بی تحرکی هستیم را یک امر غیرممکن خواند و ادامه داد: لازمه پیشگیری از سرطان برنامه‌ریزی‌های دقیق و طولانی مدت در حوزه‌ها و حیطه‌های مختلف است.

روانخواه بیان کرد: سرطان از بیماری‌های چند فاکتوری است که عوامل مختلف نظیر سن، جنس و سبک زندگی در آن نقش دارد و هنوز در حوزه درمان  نیز کمبودهایی در سطح استان داریم .

دبیر ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: در حال حاضر شایع‌ترین سرطان در استان اصفهان سرطان پستان، پروستات، پوست، روده بزرگ و تیروئید است که میانگین سن ابتلا به سرطان در اصفهان ۵۹.۵ سال است.

 وی خاطرنشان کرد: سالیانه حدود ۱۱ هزار بیمار جدید به جمع مُبتلایان سرطان در استان اضافه  و روند ابتلا به آن با شیب ملایمی رو به افزایش است.

پایان پیام/۶۳۱۰۱/آ/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1012779