nasehi
13 بهمن 1401 - 00:22

۲۳ پروژه منابع طبیعی سمنان به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از بهره‌برداری ۲۳ پروژه منابع طبیعی این استان در دهه مبارک فجر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، جعفر مرادی‌حقیقی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان امشب در گفت‌وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه دهه فجر سال جاری ۲۳ طرح منابع طبیعی به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: برای افتتاح این طرح‌ها، ۳۵ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

وی ضمن بیان اینکه در دهه فجر سال جاری ۲۳ پروژه حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری با اعتبار ۳۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: از این تعداد، ۱۹ مورد آبخیزداری به وسعت ۱۵۰ هزار هکتار و چهار طرح بیابان‌زدایی به وسعت هکتار ۱۰ هزار هکتار را شامل می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ضمن بیان اینکه ۸۷ درصد از ۷۰ میلیارد تومان اعتبارات ملی، استانی و سفر رئیس‌جمهور به استان سمنان پیرامون منابع طبیعی تخصیص یافته است، افزود: این رقم، ۶۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است که از قبل آن، طرح‌هایی نظیر آبخیزداری، بیابان‌زدایی، جنگل‌کاری، حفاظت مراتع و غیره به انجام رسید.

وی با بیان اینکه تاکنون ۶۰ پروژه مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیک آبخیزداری با هدف کنترل سیل در استان انجام شده است، افزود: ۲۶ هزار مترمکعب بند سنگ و ملات، ۸۲ هزار مترمکعب بند خاکی و ۸۷۰ هکتار عملیات بیولوژیک در حوزه‌های آبخیز استان سمنان به اجرا درآمد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: تهیه طرح مطالعات تفضیلی حوزه‌های آبخیز در سطح ۱۳۴ هزار هکتار دیگر اقدام شاخص صورت‌گرفته است.

مرادی‌حقیقی از اجرای ۴۶ پروژه بیابان‌زدایی شامل نهال‌کاری، کنترل هرزآب و آبیاری سنواتی برای سال جاری خبر داد و تصریح کرد: اجرای طرح کاداستر به مساحت ۹ میلیون و ۳۶۸ هزار و ۸۰۰ هکتار، احداث بیش از ۱۷ کیلومتر کمربند حفاظتی، ۱۵ مورد تغییر الگوی سوخت فسیلی، اجرای عملیات گشت و مراقبت از عرصه‌های منابع طبیعی به مساحت بالغ بر هفت میلیون ۷۰۰ هزار هکتار از مهم‌ترین اقدامات این حوزه است.

وی با بیان اینکه اجرای عملیات نهال‌کاری و بذرکاری در بیش از هشت هزار و ۷۵۴ هکتار از اراضی جنگلی، مرتعی و بیابانی استان سمنان انجام شده است، افزود: اجرای پروژه کنترل و پیشگیری، پیش‌آگاهی از حریق در سطحی بالغ بر هفت میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار صورت گرفته است.

وی افزود: تجهیز و راه‌اندازی ۱۰ پایگاه اطفای حریق مردمی و انعقاد تفاهم‌نامه با ۳۶ روستای هدف و مجهز کردن به وسایل اطفای حریق در دولت سیزدهم برای روستاهای استان انجام شدند.

پایان پیام/74002/م/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1014086